En pufferjakke er et av få plagg der kjøperen kan se kvaliteten før han berører den.– loft, baffeldefinisjon, skallglans og stingtetthet signaliserer hva som er inni. For merkevareeiere og innkjøpsansvarlige går denne innsikten begge veier: et godt spesifisert pufferjakkeprogram bygger marginer og gjentatte bestillinger, mens et dårlig spesifisert program produserer komprimert loft, dunlekkasje og tilbakeføringer. Denne veiledningen bryter ned produksjon av tilpassede pufferjakker på spesifikasjonsnivå, fra denier og fyllekraft i skallstoffet til baffelkonstruksjon, kvalitetskontrolltestprotokoller og realistisk MOQ og ledetidsplanlegging.

1Hvorfor pufferjakker er en sterk kategori for merkevarer

Få yttertøykategorier kombinerer høy oppfattet verdi, sterk sesongvariasjon og bred priselastisitet like effektivt som pufferjakken. En enkelt silhuett kan selges for 60 dollar i en massekanal eller 600 dollar i en teknisk eller motekanal, hvor forskjellen nesten utelukkende bestemmes av fyllkvalitet, skallstoff og konstruksjonsmetode – tre variabler et merke kontrollerer i spesifikasjonsfasen snarere enn i designfasen.

For B2B-kjøpere skaper dette et uvanlig gunstig posisjoneringsmiljø. Fordi den varmeleverende komponenten (fyllet) er usynlig i det ferdige plagget, reagerer kjøpere sterkt på spesifikasjonstransparens og tredjepartsverifisering. Merker som publiserer fyllkraft, fyllvekt og konstruksjonstype på produktsidene sine, presterer konsekvent bedre enn merker som kun beskriver jakkene sine i stiltermer.

Bærekraft er nå en spesifikasjon, ikke et markedsføringstillegg

Materialvalgene bak et pufferprogram har målbar miljømessig vekt, og industrien har begynt å kvantifisere den. I følge livssyklusvurderingsdata publisert avDet internasjonale dun- og fjærbyrået (IDFB), dun har 85 til 97 prosent lavere klimapåvirkning enn polyester på tvers av alle analyserte påvirkningskategorier, og omtrent 18 ganger mindre klimapåvirkning enn polyesterfyll. IDFB oppdaterer for tiden denne vurderingen til å inkludere resirkulert dun for første gang – et signal om at sirkulære materialstrømmer beveger seg fra nisje til mainstream i fyllinnkjøp.

Dette er kommersielt viktig fordi europeiske og nordamerikanske detaljhandelskjøpere i økende grad krever dokumentert vesentlig opprinnelse før notering.Ansvarlig nedstandard (RDS), administrert av Textile Exchange, er fortsatt det dominerende rammeverket for sporbarhetskjeden for dun, og forbyr levende plukking og tvangsforing, samtidig som det krever tredjepartsrevisjon i alle ledd i forsyningskjeden fra gård til ferdig plagg. Separat,Global resirkulert standard (GRS)regulerer påstander om resirkulert innhold for skallstoffer og syntetiske fyll, og krever minimum 50 prosent resirkulert innhold for forbrukerrettet merking.

Implikasjon av kildehenting:Spesifiser sertifiseringskravet ditt i teknologipakken, ikke etter prøvetaking. Ettermontering av et RDS- eller GRS-krav på et allerede prøvetatt plagg krever vanligvis en fullstendig ny innkjøp av fyll og ofte også skallstoff, noe som legger til tre til fem uker til utviklingskalenderen.

2Anatomien til en pufferjakke: Åtte komponenter som definerer kvalitet

En pufferjakke er et system av samvirkende komponenter. Svakhet i én av dem forringer ytelsen til hele plagget, og det er derfor erfarne innkjøpsansvarlige vurderer hver komponent som en separat varelinje i stedet for å akseptere en enkelt pris for en "pufferjakke". Diagrammet nedenfor kartlegger de åtte komponentene som mest direkte bestemmer kostnad, varme, holdbarhet og kundetilfredshet.

Anatomi av en spesiallaget pufferjakke: Tverrsnittsvisning 1. HETTE 4. GLIDELÅS 2. SKALL STOFF 3. FYLL Dun / Syntetisk 5. BAFFLE Konstruksjon 6. MANSJETT 7. HEM 8. FÔR Hver komponent er spesifisert separat i en profesjonell teknologipakke – samlede tilbud skjuler kvalitetsavveininger.

Hver av disse åtte komponentene er en spesifikasjonsbeslutning med kostnadskonsekvenser. Skallet bestemmer holdbarhet og følelse i hånden, fyllet bestemmer varme-til-vekt-forholdet, baffelkonstruksjonen bestemmer loftbevaring og kuldepunktsytelse, og pyntepakken (glidelås, mansjett, fald, fôr) bestemmer den opplevde kvaliteten på salgsstedet. Merker som behandler alle åtte som omsettelige varelinjer, oppnår konsekvent bedre kostnad-til-ytelse-forhold enn merker som bare forhandler om total enhetspris.

3Valg av skallstoff: Denier, veving og finish

Ytterstoffet er det ytterste laget i en pufferjakke og utfører tre samtidige oppgaver: inneholder fyllet, motstår slitasje og vær, og gir det visuelle og taktile inntrykket som definerer plaggets markedsposisjon. Valget krever en balanse mellom denier (garntykkelse), vevestruktur og påførte overflater.

Fornekter og hvorfor det betyr mer enn bare vekt

Denier måler den lineære massetettheten til de individuelle garnene i stoffet. En 20-denier (20D) nylon bruker fine garn for å produsere et lett, smidig og litt gjennomskinnelig stoff som er ideelt for pakkbare eller ultralette pufferbukser. I motsetning til dette bruker en 70D nylon Oxford tykke garn for et robust, slitesterk skall som er egnet for bruksområder i tilknytning til arbeidstøy. Mellom disse ytterpunktene dominerer 30D- og 40D-stoffer mellommarkedet fordi de balanserer vekt, holdbarhet og kostnad.

Det er viktig å merke seg at denier alene ikke avgjør om et stoff er duntett. Duntetthet kommer fra konstruksjonstetthet og etterbehandling – vanligvis en kalandreringsprosess som mekanisk lukker mellomrommene mellom garnene, eller et harpiksbelegg påført baksiden. En 20D kalandrert ripstop kan være mer duntett enn en løst vevd 40D taft.

Spesifikasjon for skallstoff Omtrentlig vekt (gsm) Nedtettingssikker evne Beste applikasjon
20D nylon ripstop, kalandrert 35 til 40 Ja Pakbare, ultralette plagg som kan legges i lag
30D nylontaft, kalandrert 45 til 55 Ja Lette hverdags- og urbane stiler
40D nylon ripstop, kalandrert 60 til 70 Ja Mellomvekts utendørs, skianlegg, generell detaljhandel
50D polyester, sirkulær finish 75 til 85 Ja Holdbare, uformelle, prisdrevne volumprogrammer
70D nylon Oxford, PU-belagt 110 til 130 Ja(belagt) Arbeidstøy – tilstøtende, kraftig, industrielt
2L eller 3L laminert membran 90 til 150 Ja Vanntette skall, teknisk alpin, ski

Overflater: DWR og mer

En slitesterk vannavvisende (DWR) overflate får vann til å perle seg og rulle av skalloverflaten i stedet for å fukte den ut. Dette er viktig funksjonelt fordi dun mister praktisk talt all isolerende verdi når den er våt, så å holde overflatefuktigheten unna fyllet bevarer varmen i blandet nedbør. De fleste produksjonsprogrammer for dun spesifiserer en DWR-overflate som er vurdert til å beholde 80 til 100 spraytestpunkter når den er ny, med et holdbarhetsmål for hjemmevask på 80 poeng etter fem vask.

Spesifiser DWR-kjemien eksplisitt. Tradisjonelle langkjedede fluorkarbonbehandlinger (C8) fases ut under regulatorisk press i EU og flere amerikanske stater, og de fleste eksportrettede merker krever nå C6 eller fluorfri DWR. En fabrikk som bruker C8 som standard uten å spørre, vil produsere plagg som kanskje ikke kan selges i målmarkedet ditt.

4Fyllmateriale: Dun, syntetisk eller resirkulert

Valget av fyll styrer varme, vekt, kompressibilitet, kostnad og – i økende grad – bærekraftshistorien knyttet til plagget. Det finnes ikke noe universelt riktig svar; riktig fyll avhenger av klimaet plagget selges i, prisarkitekturen til linjen og merkets materialforpliktelser.

Forstå fyllkraft

Fyllkraft måler volumet i kubikktommer som én unse dun opptar under standardiserte forhold. En dun med 550 fyllkraft er tettere og mindre effektiv per gram; en dun med 800 fyllkraft fanger mer luft per vektenhet, og gir tilsvarende varme med mindre fyllvekt og bedre kompressibilitet. Fyllkraft måles under protokoller vedlikeholdt av IDFB og av europeisk standard EN 12130, og uavhengige laboratorier somIDFLutføre testing og sertifisering som underbygger leverandørens påstander.

Fyllkraft er bare halve ligningen. Total varme er en funksjon av fyllkraft multiplisert med fyllvekt – en jakke med fylde på 650 gram og 200 gram dun kan være varmere enn en jakke med fylde på 800 gram og 120 gram. Profesjonelle teknologisekker spesifiserer alltid begge deler.

Fylltype Fyllkraft Varme-til-vekt-forhold Kompressibilitet Våt ytelse Relativ kostnad
Andedun 80/20 550 Medium Medium Fattig 1,0x (grunnlinje)
Andedun 90/10 650 God God Fattig 1,3 ganger
Gåsedun 90/10 700 Veldig bra Veldig bra Fattig 1,8x
Gåsedun 95/5 800 til 900 Glimrende Glimrende Fattig 2,5x til 3,5x
Resirkulert ned (RDS eller GRS) 600 til 700 God God Fattig 1,5 ganger
Syntetisk 100 gsm Ikke aktuelt Medium Lav God 0,6x
Syntetisk 150 gsm Ikke aktuelt God Lav God 0,9x

Syntetiske fylltyper bytter varme-til-vekt og kompressibilitet for å gi motstandsdyktighet i vått vær. I gjennomgående fuktige maritime klimaer, eller i arbeidsklær der plagget kan bli vått og ikke kan tørkes pålitelig over natten, er syntetisk fyll ofte det riktige tekniske valget til tross for lavere lofteffektivitet. Mange merker bruker begge deler: ned for tørr-kalde detaljhandelskanaler, syntetisk for våt-kalde og industrielle kanaler.

5Konstruksjonsmetoder: Gjennomsydd, baffel og sveiset

Konstruksjonsmetoden bestemmer hvordan fyllet holdes på plass, og den har en enorm effekt på både varme og enhetskostnad. De tre dominerende tilnærmingene – gjennomsydd, baffel og sveiset – inntar forskjellige posisjoner på ytelse-mot-pris-kurven.

Sammenligning av konstruksjonsmetoder: Tverrsnittsprofiler Gjennomsydd Stinglinjen klemmer fyller = kaldt punkt Laveste kostnad Lett / moteriktig Kalde flekker i sømmene Boksbaffel Nettingvegger holder hele loftet kant i kant Høyeste varme Teknisk / ekspedisjon Høyere lønnskostnader Sveiset / Limt Ingen nålehull = ingen lekkasjevei Værforseglet Vanntett / premium Krever syntetisk kompatibelt skall Hvilken metode bør programmet ditt spesifisere? Gjennomsydde dresser i både innstegs- og moteriktige prisklasser. Boksformede baffel er det riktige valget for tekniske programmer og programmer i kaldt klima der Varme per gram rettferdiggjør ekstra arbeid. Sveiset konstruksjon eliminerer lekkasje fra nålehull og passer sammen med laminerte, vanntette skall. Mange programmer med flere SKU-er bruker to metoder på tvers av linjen for å dekke begge prisnivåene.
Konstruksjon Kalde flekker Loftbevaring Lønnskostnader Lekkasjerisiko Typisk posisjonering
Gjennomsydd Ja i sømmene Senke Lav Medium Innsteg, moteriktig, lettvekt
Kanalbaffel Minimal Høy Medium Lav Middels til premium hver dag
Boksbaffel Ingen Høyeste Høy Lav Teknisk, ekspedisjon, alpint
Sveiset / limt Ingen Høy Middels til høy Svært lav Vanntett, førsteklasses urban

6Tilpasningsalternativer som differensierer merkevaren din

I en kategori der dusinvis av merker selger visuelt like silhuetter, kommer differensiering fra spesifikasjon og detaljer snarere enn bare fra form. De mest effektive tilpasningsmekanismene faller inn i fire grupper.

Silhuett og passform

Bredde og retning på baffelen er den raskeste måten å endre den oppfattede karakteren til et plagg. Brede horisontale baffler leses som avslappet og moteriktig; smale baffler leses som tekniske; vertikale eller chevron-bafflelayout signaliserer umiddelbart et distinkt designspråk. Passformvurdering er like viktig – en europeisk passformblokk skiller seg betydelig fra en amerikansk passformblokk i bryst, ermelengde og faldfall, og merker som selger i begge markeder bør spesifisere hvilken blokk fabrikken graderer fra.

Trim og maskinvare

Glidelåsspesifikasjonen er et signal om høy synlighet av kvalitet. En YKK-glidelås eller tilsvarende merkeglidelås med en spesialtilpasset avtrekker gir en liten enhetskostnad, men forbedrer den opplevde kvaliteten vesentlig. Andre valg av maskinvare – trykknapper, snøring, elastiske versus borrelåsmansjetter og innvendige medielommer – bidrar alle til kundens kvalitetsvurdering i løpet av de første tretti sekundene av håndteringen av plagget.

Merkevareapplikasjon

For pufferjakker inkluderer merkevarealternativer vevde eller trykte halsetiketter, varmeoverførings- eller broderte brystlogoer, tilpassede glidelåstrekkere, trykt fôrstoff og merkevareemballasje. Brodering på et quiltet skall krever en baksidestabilisator for å forhindre rynking, så merkevarer bør bekrefte at fabrikken har erfaring med å brodere spesifikt på dunfylte paneler – et vanlig feilpunkt for fabrikker som er mer vant til flatvevde plagg.

Materiell historiefortelling

Sertifiseringsbaserte materialpåstander er nå et legitimt differensieringsverktøy. Spesifisering av RDS-sertifisert dun, GRS-sertifisert resirkulert skallstoff eller enOEKO-TEX STANDARD 100Et testet skall gir detaljhandelskjøpere og sluttforbrukere en verifiserbar grunn til å velge produktet ditt fremfor en usertifisert konkurrent til lignende pris. Disse påstandene krever dokumentasjon, så planlegg sertifiseringsomfanget under utviklingen i stedet for å legge til påstander etter produksjon.

7Produksjonsprosess: Fra teknologipakke til forsendelse

Å forstå produksjonssekvensen hjelper kjøpere med å sette realistiske kalendere og identifisere hvor forsinkelser oftest oppstår. Et typisk program for spesialtilpassede pufferjakker går gjennom syv stadier.

1
Teknikkpakke og spesifikasjonslås
5 til 10 dager

Fullfør alle komponentspesifikasjoner: skallstoff og denier, fyllingstype og fyllingsvekt, konstruksjonsmetode, baffellayout, trimplan, størrelsesgradering og merkingskrav. Dette er det aller viktigste trinnet – tvetydighet her forplanter kostnader og forsinkelser gjennom hvert påfølgende trinn.

2
Materialinnhenting og sertifiseringsbekreftelse
7 til 14 dager

Bekreft tilgjengeligheten av stoff og fyll, og valider at sertifiseringsdokumentene (RDS-transaksjonssertifikater, GRS-omfangssertifikater, OEKO-TEX-etiketter) er oppdaterte og dekker de spesifikke materialene som kjøpes inn.

3
Prøveutvikling og godkjenning av tilpasning
10 til 20 dager per runde

De første prøvene produseres for passform, konstruksjon og visuell godkjenning. De fleste programmene krever én til to prøverunder. Kjøpere som godkjenner prøver uten å bruke dem i kalde forhold, oppdager ofte problemer med loft eller passform først i felten.

4
Bekreftelse og testing før produksjon
7 til 12 dager

Send inn en bekreftelsesprøve for laboratorietesting hvis markedet ditt krever det – verifisering av fylleevne, sammensetningsanalyse og screening av stoffer med begrensede stoffer. Tredjepartslaboratorier som IDFL håndterer fyllingstesting og sertifisering.

5
Bulkproduksjon
30 til 45 dager

Skjæring, quilting, fylling, lukking, trimming og etterbehandling. Dunfylling foregår i miljøer med kontrollert fuktighet med kalibrerte fyllvektstasjoner, siden variasjon i fyllvekt er den vanligste årsaken til inkonsekvens i partier.

6
Inline- og sluttinspeksjon
3 til 7 dager

Innebygde kontroller under quilting og lukking av fangstfeil mens de fortsatt kan korrigeres. Sluttinspeksjon bekrefter mål, fyllfordeling, stingkvalitet, merkingsnøyaktighet og pakkingssamsvar med din AQL-standard.

7
Pakking og forsendelse
Sjøfrakt 30 til 40 dager / Luftfrakt 5 til 8 dager

Kompresjonspakking reduserer fraktvolumet for dunplagg, men overkomprimering kan midlertidig gjøre plagget flatere ut. Bekreft pakkemetoden din med fabrikken, og la plaggene bli helt luftige igjen før fotografering i detaljhandelen eller presentasjon i utstillingslokalet.

Den totale realistiske kalenderen fra teknologipakkelås til levering på lager er omtrent 95 til 145 dager for sjøfrakt, eller 70 til 115 dager for flyfrakt. Merker som planlegger en sesongbasert lansering bør jobbe bakover fra den nødvendige lagerdatoen og legge til en to til tre ukers buffer for revisjoner av prøver, som er der mest utglidning skjer.

8Kvalitetskontroll og teststandarder

Dunjakker har feilmoduser som ikke finnes i flatvevde plagg. Dunlekkasje, loftkollaps, forskyvning av baffel og variasjon i fyllvekt er alle spesifikke for isolert konstruksjon, og hver krever en egen inspeksjonsprotokoll i stedet for generisk kvalitetskontroll av plagg.

Testparameter Styrende standard Typisk akseptabelt område Hvorfor det er viktig kommersielt
Fyllkraft IDFB-testforskrifter / EN 12130 Bør samsvare med spesifikasjonene innenfor +/- 5 prosent Bestemmer direkte troverdigheten til varmepåstander
Sammensetning (ned til fjærforhold) IDFB del 3 90/10, 80/20 som spesifisert Etikettens nøyaktighet; falske påstander skaper juridisk eksponering
Turbiditet (renslighet) IDFB 500 mm eller høyere Hygiene og allergenkontroll
Oksygennummer IDFB 10 mg per 100 g eller lavere Indikerer gjenværende organisk materiale
Stoffets duntetthet ISO 12132-1 15 fibre eller færre Forhindrer lekkasjeklager og returer
DWR-sprøytetest AATCC 22 / ISO 4920 80 til 100 poeng når den er ny Overflatevannsbeskyttelse i blandet vær
Fyllvektvarians Innebygd produksjonskontroll +/- 5 prosent av spesifikasjonen per panel Konsistens i batcher på tvers av størrelser og enheter

Sosial samsvar er et parallelt krav for de fleste eksportprogrammer.amfori BSCIer det mest anerkjente rammeverket for sosial etterlevelse i europeiske forsyningskjeder, og dekker arbeidstid, lønn, helse og sikkerhet samt klagemekanismer i mer enn 120 land. Å bekrefte at produsenten din har en gjeldende revisjon – og at revisjonen dekker det spesifikke produksjonsstedet, ikke bare en handelsenhet – er et standard due diligence-trinn som bedriftskjøpere i økende grad krever før de tar i bruk en leverandør.

Praktiske råd:Be om fyllingstestrapporten for ditt spesifikke produksjonsparti, ikke et generisk fabrikksertifikat. Et sertifikat som beskriver fyllingsleverandørens generelle kapasitet beviser ikke at dunen i bestillingen din oppfylte spesifikasjonen – kun testing på partinivå gjør det.

9MOQ, prising og planlegging av ledetid

Programmer for pufferjakker har høyere minimumspriser enn mange andre yttertøykategorier, hovedsakelig fordi stofffabrikker og fyllleverandører har sine egne minimumspriser som fabrikken må samle. Å forstå hvor disse minimumsprisene kommer fra hjelper kjøpere med å forhandle frem realistiske vilkår.

Hvor MOQ kommer fra

To begrensninger styrer MOQ for pufferjakker. For det første har spesialfarget skallstoff vanligvis en minimumslengde på 500 til 1000 meter, noe som tilsvarer omtrent 300 til 600 jakkeenheter avhengig av størrelse og silhuett. For det andre selger fyllleverandører vanligvis i partikvantiteter som gjør svært små bestillinger ineffektive. Å jobbe ut fra en fabrikks eksisterende lagerstoff og en standard fyllspesifikasjon senker den praktiske MOQ dramatisk, og det er derfor ODM-programmer bygget på velprøvde fabrikkdesign ofte kan starte på 100 til 300 enheter per fargekombinasjon.

Programtype Typisk MOQ Prøvetakingstid Leveringstid i bulk Prispåvirkning
ODM — eksisterende design, tilpasset farge og logo 100 til 300 stykker per fargekombinasjon 10 til 15 dager 30 til 35 dager Laveste
ODM — modifisert design, tilpasset stoff 300 til 500 stykker 15 til 20 dager 35 til 45 dager Moderat
OEM – komplett tilpasset design og teknologipakke 500 til 1000 stykker 20 til 30 dager 40 til 50 dager Høyere
OEM — sertifisert materialprogram (RDS, GRS) 500 til 1000 stykker 25 til 35 dager 45 til 55 dager Høyeste

Kostnadsdrivere verdt å forhandle om

Fyllkostnaden dominerer materiallisten for en dunjakke, og representerer vanligvis 35 til 55 prosent av den totale enhetskostnaden, avhengig av fyllkraft og fyllvekt. Ytterstoff er vanligvis den nest største komponenten. Den praktiske konsekvensen er at å gå fra 650 til 800 fyllkraft ofte øker enhetskostnaden mer vesentlig enn å oppgradere ytterstoffet fra 30D til 40D. Hvis målprisen din er fast, er den mest effektive kostnadspåvirkningen vanligvis fyllkraft og fyllvekt i stedet for stoff eller pynt.

10Hvordan velge en produsent av pufferjakker

Å evaluere en produsent av dynejakker krever at man ser utover generell klesproduksjonskapasitet til fire kategorispesifikke kvalifikasjoner.

1. Dokumentert erfaring med isolert konstruksjon

Be om produksjonsreferanser spesifikt for dun- eller syntetisk isolert yttertøy, ikke generelt yttertøy. Quilting, fylling og duninnkapsling er separate kompetanseområder. Be om bilder av fyllerommet og spør hvordan fyllvekten verifiseres på panelnivå – en fabrikk som bare veier ferdige plagg kan ikke kontrollere batchavvik.

2. Sertifiseringsomfang som samsvarer med dine påstander

Bekreft at fabrikken har gjeldende sertifiseringer som dekker materialene du har tenkt å spesifisere – RDS for dun, GRS for resirkulert innhold, OEKO-TEX for skallet og amfori BSCI for sosial overholdelse. Det er viktig å bekrefte at sertifikatet navngir produksjonsstedet, ikke bare et morselskap, og sjekk utløpsdatoen mot produksjonsvinduet.

3. Testing av tilgang og dokumentasjonsdisiplin

Spør hvilket tredjepartslaboratorium fabrikken bruker, og om de kan tilby testrapporter på partinivå. En produsent som rutinemessig produserer testdokumentasjon, vil gå raskere gjennom godkjenningsprosessen din og vil være bedre rustet til å underbygge påstander hvis en detaljhandelskjøper reviderer forsyningskjeden din.

4. Ærlig MOQ og tidslinjekommunikasjon

Vær forsiktig med leverandører som godtar uvanlig lave MOQ-er eller uvanlig korte leveringstider uten å forklare hvordan de vil oppnå dem. Innenfor isolert yttertøy fører aggressive løfter ofte til erstatning av fyll, redusert fyllvekt eller utelatt testing – og ingenting av dette er synlig før varene ankommer.

PASSION OUTERWEAR er en avdeling av Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer enn 20 års produksjons- og handelserfaring innen friluftsklær, arbeidsklær og varmebeskyttede klær. Våre pufferjakkeprogrammer kjører med BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-sertifiserte forsyningskjeder, og vi støtter både ODM-tilpasning fra velprøvde design og full OEM-utvikling fra din teknologipakke. Utover isolert yttertøy produserer vispesialtilpassede arbeidsklærogspesialtilpassede oppvarmede klærprogrammer, som lar merkevarer konsolidere flere kategorier med én produksjonspartner.

Ofte stilte spørsmål

Hva er den typiske MOQ-en for bestilling av en spesialtilpasset pufferjakke?
For ODM-programmer som bruker fabrikkens eksisterende mønster med din fargekombinasjon, merkevarebygging og emballasje, starter MOQ vanligvis på 100 til 300 stykker per fargekombinasjon. Full OEM-utvikling fra din egen teknologipakke krever vanligvis 500 til 1000 stykker, hovedsakelig drevet av minimumsmengder på spesialfarget skallstoff fra fabrikken. Programmer som spesifiserer sertifiserte materialer som RDS-dun eller resirkulert GRS-stoff ligger i den øvre enden av skalaen, fordi partier med sertifiserte materialer kjøpes i faste mengder. Kjøpere som ønsker å teste et marked før de forplikter seg til volum, bør starte med en ODM-konfigurasjon på lagerført stoff.
Hvordan er fyllkraft forskjellig fra fyllvekt?
Fyllkraft måler kvalitet – volumet én unse dun opptar, noe som indikerer hvor effektivt plagget holder på luften. Fyllvekt måler mengde – hvor mange gram fyll som går inn i plagget. Total varme avhenger av begge. En jakke med 650 fyllkraft og 200 gram dun kan være varmere enn en jakke med 800 fyllkraft og bare 120 gram. Spesifiser alltid begge tallene i teknologipakken din. Å spesifisere fyllkraft alene gir fabrikken frihet til å redusere fyllvekten, som er den vanligste kilden til klager om at «denne jakken er ikke så varm som forventet».
Kan jeg bruke resirkulert dun og fortsatt kreve RDS-sertifisering?
Rammeverket er tydelig. RDS er en sporbarhetsstandard for nyprodusert dun, som dekker dyrevelferd fra gård til ferdig produkt, og den dekker ikke gjenvunnet materiale. Resirkulert dun er vanligvis sertifisert under Global Recycled Standard, som verifiserer resirkulert innhold og sporbarhetskjede gjennom ISO-definisjonen av resirkulert. Noe resirkulert dun gjenvinnes fra RDS-sertifiserte etterforbruksprodukter, men det resulterende resirkulerte materialet har et GRS-krav i stedet for et RDS-krav. Spesifiser hvilken sertifisering programmet ditt krever, og sørg for at kravformuleringen på produktsiden samsvarer med sertifikatet du faktisk har.
Hvilken byggemetode gir mest varme for pengene?
For tørre og kalde forhold gir boksbaffelkonstruksjonen den beste varmen per gram fyll fordi den eliminerer de kalde flekkene som oppstår der gjennomsydde stinglinjer komprimerer fyllet. Det har imidlertid betydelig høyere arbeidskostnader. Hvis programmet ditt sikter mot et inngangs- eller moteprispunkt, gir gjennomsydd med litt høyere fyllvekt ofte bedre kommersiell verdi enn boksbaffel med mindre fyll. For våte eller blandede nedbørsmarkeder er sveiset konstruksjon kombinert med et laminert skall vanligvis det sterkere valget, siden det fjerner lekkasjeveier fra nålehull og beskytter fyllet mot fuktighet.
Hvilke sertifiseringer bør en fabrikk for dynejakker ha?
Se som et minimum etter sertifiseringer for sosial samsvar, som for eksempel amfori BSCI eller SMETA, som de fleste europeiske og mange nordamerikanske detaljhandelskjøpere krever. For materialpåstander bør fabrikkens forsyningskjede ha RDS-sertifisering hvis du bruker dun, GRS hvis du påstår resirkulert innhold, og OEKO-TEX STANDARD 100-testing på skallstoffet for begrensede stoffer. Det er viktig å bekrefte at hvert sertifikat navngir det faktiske produksjonsanlegget og forblir gyldig gjennom produksjonsvinduet ditt – sertifikater utstedt til en handelsenhet snarere enn en fabrikk er et vanlig hull.
Hvor lang tid tar det fra første kontakt til varene leveres?
For et ODM-program med standard tilpasning: spesifikasjon og prøvetaking 15 til 25 dager, bulkproduksjon 30 til 35 dager og sjøfrakttransport 30 til 40 dager, noe som gir en total på omtrent 80 til 100 dager. Full OEM-utvikling med sertifiserte materialer og to prøverunder tar vanligvis 120 til 150 dager. Flyfrakt kan komprimere transporten med tre til fire uker mot en ekstra kostnad. I praksis er den største kilden til forsinkelse prøverevisjonssykluser, så den raskeste veien er å komme frem med en komplett teknologipakke og klare godkjenningskriterier.
Hvorfor lekker dunjakker noen ganger fjær, og hvordan kan man forhindre det?
Lekkasje har tre vanlige årsaker: skallstoff som ikke er tilstrekkelig duntett, nålehull fra quilting som skaper utgangsveier, og fjærpigger som arbeider seg gjennom stoffet over tid. Forebygging er en tredelt spesifikasjon – et kalandrert eller belagt duntett skall, passende stingtetthet med fine nåler, og et fyll med et lavt fjær- og fjærinnhold (90/10 eller 95/5 i stedet for 80/20). Duntetthet er målbar i henhold til ISO 12132-1, med 15 eller færre penetrerte fibre generelt ansett som akseptabelt. Sveiset konstruksjon eliminerer nålehull-veien helt.
Susan Wang
Susan Wang
VICE G.Manager | PASSION CLOTHING
20 års produksjon av utendørsklær, arbeidsklær og varmeklær. Sertifisert av BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX og VF Corporation. Koble til påLinkedIn.

Klar til å utvikle ditt eget program for dunjakker?

PASSION OUTERWEAR lager spesialtilpassede pufferjakker fra 100 deler, med RDS- og GRS-sertifiserte materialvalg, boksbaffel og sveiset konstruksjon, samt full fyllingstesting på partinivå. Send oss ​​din teknologipakke eller en referanseprøve – vi svarer innen 24 timer.

Be om et tilbud og en gjennomgang av teknologipakken Se OEM/ODM-programmet