1Hvorfor pakkebare puffer er en vekstkategori for reisehandel
Den kommersielle logikken bak den pakkbare dunjakken er enkel: den løser pakkeproblemet alle reisende har, og som nesten ingen andre plagg løser. En pendler ønsker varme på destinasjonen, ikke vekt i kofferten; et flyselskap ønsker en tollfri vare som får plass i en hylle over ryggsekken; en friluftslivsforhandler ønsker et mellomlag som kan oppbevares i en dagstursekk til den trengs. Den samme jakken tjener alle tre, og det er derfor pakkbare dunjakker har blitt en fast del av både reiselivsbutikker, flyplassbutikker og nettbutikker.
For grossistkjøpere har kategorien to attraktive strukturelle egenskaper. For det første er den i stor grad sesonguavhengig: pakkbare jakker selges i vår- og høstens skuldersesong, ikke bare i den dype vinteren, noe som flater ut etterspørselskurven og forbedrer lageromsetningen. For det andre krymper kompresjonspakking fraktvolumet dramatisk – et pakkbart dunplagg komprimeres til en brøkdel av sitt oppløftede volum, og selv standard polybagkompresjon reduserer fraktvolumet med 40 til 60 prosent, noe som direkte senker fraktkostnaden per enhet på containerprogrammer. Kategorien belønner fabrikker som kan holde fine toleranser på lette materialer, som er akkurat det kapasitetsgapet som skiller en ultralett spesialist fra en generell yttertøyfabrikk.
2Definere «pakkelig»: Tallene kjøpere bør spesifisere
«Pakkbar» har ingen juridisk definisjon, og det er nettopp derfor det må defineres i teknologipakken din. Bransjen jobber med tre tall, og en troverdig spesifikasjon inkluderer alle.
De tre målepunktene som er viktige
Total vekt på plagget.En ekte ultralett, pakkbar puffersekk veier 200 til 350 gram i størrelse L; en lett reisepuffersekk veier 350 til 500 gram. Under omtrent 200 gram er du i førsteklasses fjellklatreterritorium med 7D-stoffer og høy fyllkraft – vakkert, dyrt og lett å skade. De fleste reiseprogrammer sikter mot 250 til 400 gram.
Pakket volum.Målt i liter med jakken presset sammen i lommen eller sekken og presset sammen til et repeterbart volum, er pakket størrelse tallet som selger jakken i hyllen. En praktisk referansestige: en 400-grams middels fyllingsjakke rommer omtrent 1,8 til 2,2 liter; en velutført 300-grams 800-fyllingsjakke rommer omtrent 1,2 til 1,5 liter; de beste ultralette boksene rommer under én liter. Stappsekkens mål i centimeter formidler det samme i butikkbilder – en sylinder omtrent på størrelse med en 500 ml vannflaske er markedsføringsmålet.
Kompresjonsforhold.Pakket volum delt på oppløftet volum, måler hvor effektivt jakken komprimeres og – kritisk – hvor godt den gjenoppretter seg. Typiske forholdstall er 1:4 til 1:6 for reisedunjakker. Forholdet betyr mindre enn gjenoppbyggingen: en jakke som komprimeres utmerket, men tar tre dager å løfte seg på nytt, har ikke fungert som den skal.
| Programnivå | Målvekt (størrelse L) | Fyllkraft | Fyllvekt | Pakket volum | Typisk posisjonering |
|---|---|---|---|---|---|
| Verdireiser | 450 til 550 g | 600 FP | 130 til 160 g | 2,2 til 2,8 liter | Volumutsalg, kampanjepakker |
| Kjernereiser | 320 til 420 g | 700 FP | 90 til 120 g | 1,5 til 2,0 l | Reiselivshandel, kjernesortiment for e-handel |
| Premium ultralett | 230 til 300 g | 800 FP | 70 til 95 g | 1,0 til 1,4 l | Utendørs spesialiteter, premium gaver |
| Toppnivå | < 230 g | 850 til 900 FP | 60 til 80 g | < 1,0 l | Merker av fjellklatring, halo-produkt |
Diagrammet nedenfor viser hvordan den samme varmeklassen yter på tvers av nivåstigen – og hvorfor fyllkraft, ikke fyllvekt, gjør det tunge løftet på pakket størrelse.
3Fyllstrategi: Valg av varme-til-vekt og fyllkraft
Fyllkraft er tallet som styrer et pakkebart programs økonomi og ytelse samtidig. Det måler volumet i kubikktommer som én unse dun løfter under en standardisert test, så høyere fyllkraft betyr mer varme per gram – og, for en pakkebar jakke, mindre materiale å komprimere.Det internasjonale dun- og fjærbyråetpubliserer bransjens testprotokoller bak måling av fyllkraft og bemerker at dun også har en eksepsjonell bærekraftsprofil: livssyklusanalysen viste at dun har 85 til 97 prosent lavere miljøpåvirkning enn polyester på tvers av alle analyserte kategorier, og omtrent 18 ganger lavere innvirkning på klimaendringer – et nyttig historielag for reiselivsmerker som markedsfører lettere reiseforbruk.
Matchende fyll til programmet
For kjernereiseprogrammer er 700-fyllings 90/10 dun/fjær med 90 til 120 gram fyll i størrelse L arbeidshestens spesifikasjon: den gir ekte tre-sesongs varme til en middels pris. En økning til 800 fyll reduserer omtrent 25 gram fyll for tilsvarende varme og reduserer pakket volum med omtrent en tredjedel, men dunkostnaden øker uforholdsmessig fordi partier med 800 fyll er sjeldnere. Under 700 fyll vokser pakket volum raskt, og påstanden om at den er "pakkbar" begynner å føles kosmetisk – en jakke med 600 fyll og 150 gram fyll fungerer fortsatt for lavprisutsalg, men den bør markedsføres som "lett", ikke "ultralett".
Hvert fyllingsparti bør verifiseres snarere enn antas. Uavhengige laboratorier somIDFLteste fyllekraft, sammensetning, oksygentall og turbiditet, og dobbelttest prøver på tvers av sine globale laboratorier for å bekrefte resultatene – et fornuftig krav for en spesifikasjon der hele verdiforslaget hviler på at dunen yter som merket. Krev testrapporter på partinivå med hver bulkforsendelse, og spesifiser minimum fyllekraft i teknologipakken med toleransen inspeksjonen din faktisk vil håndheve.
4Ultralette skallstoffer og hva de krever i produksjon
Skallstoff er den andre halvdelen av pakkbarhetsligningen, og det er der lette programmer får sitt rykte for produksjon. Skallvekten driver pakket volum nesten like mye som fyllet: å gå fra et skallstoff på 40 g/m² til et på 20 g/m² reduserer plagget med 40 til 60 gram og krymper den komprimerte bunten synlig.
Å velge fornekteren
Den praktiske stigen går fra 7D til 10D for premium ultralette jakker, 15D til 20D for kjernereiseklassen, og 30D til 40D for lavprisprogrammer der holdbarhet og pris er viktigst. Lettere er ikke automatisk bedre: 7D nylon gir en jakke som pakkes til en sitronstor bylt, men setter seg fast i sikkerhetsbelter og glidelåser. For reisehandel – der plagg prøves gjentatte ganger og håndteres av hundrevis av kunder – er 15D til 20D ripstop nylon eller polyester med en duntett konstruksjon den rasjonelle standarden, med en slitesterk vannavvisende overflate for duskregn.
Produksjonskonsekvenser av å gå lett
Ultralette skall setter store begrensninger på sylinjen. Nålestørrelsene synker til 9 til 11, syhastigheten reduseres på lange sømmer for å hindre at nålevarmen smelter sammen det fine garnet, og trykkføtter med lav friksjon hindrer stoffet i å dra. Stingtettheten ligger vanligvis på 10 til 12 sting per centimeter for duntette sømmer, og kanalavstanden ved quilting er et ekte designvalg: smalere kanaler (6 til 8 centimeter) stabiliserer fyllet og forhindrer kalde punkter når jakken komprimeres og løftes gjentatte ganger, mens bredere kanaler løftes bedre og pakkes mindre. De fleste vellykkede reisekonstruksjoner bruker kanaler på 7 til 10 centimeter som kompromiss.
| Skallalternativ | Vekt (gsm) | Duntett | Håndfølelse | Varighet | Kostnadsindeks |
|---|---|---|---|---|---|
| 10D ripstop nylon | 26 til 30 | Glimrende | Ultramyk | Lav — utsatt for hinder | 145 |
| 15D taftnylon | 32 til 36 | Glimrende | Myk | Moderat | 125 |
| 20D ripstop nylon | 38 til 45 | Veldig bra | Sprø | God | 110 |
| 20D ripstop resirkulert polyester | 40 til 46 | Veldig bra | Sprø | God | 118 |
| 30D taftpolyester | 52 til 60 | God | Strukturert | Høy | 100 |
5Designfunksjoner som faktisk betyr noe for reisende
Pakkerbare programmer samler lett opp funksjonsforespørsler; de som avgjør gjenkjøp er færre og verdt å forsvare i teknologipakken.
Oppbevaringslomme.Den aller viktigste funksjonen. En dobbeltsidig håndlomme med glidelås som kan vendes opp og slukes opp hele jakken – inkludert hetten – fjerner hele pakkeposen, noe som betyr at du ikke har noe å tape og en jakke som pakkes på to sekunder. Lommeåpningen må være romslig (26 centimeter eller mer), ellers vil brukerne kjempe mot den, og glidelåsen må gå jevnt fra begge ender fordi reisende komprimerer jakken med én hånd.
Hette og justerbarhet.En fast, lett isolert hette gir varme per gram som ingen andre funksjoner matcher, og komprimeres flatt. Justerbare elastiske snorer i falden forsegler mikroklimaet mot vind på flyplassasfalt og kveldsterrasser; en toveis glidelås foran lar jakken lufte mens du sitter – en liten detalj som flypassasjerer legger merke til.
Vektdisiplin i trim.Hvert gram i maskinvare er et gram som må komprimeres. Glidelåser med tynn tape, lavprofilerte snorlåser og varmeoverføringsetiketter i stedet for vevde, reduserer hvert gram uten å endre utseendet. Den stille testen til en velkonstruert reiseveske er at kantene forsvinner inn i spesifikasjonsarket.
Anatomien nedenfor viser hvor disse funksjonene befinner seg på en produksjonsklar reisemodell.
En kildenotat om materialer: Merkevarer som bygger inn en bærekraftsfortelling i reisekolleksjonen kan spesifisere enGRS-sertifisert resirkulert skall og fôrpå samme pakkbare plattform – det sertifiserte stoffet gir beskjedne kostnader og leveringstid, men beholder varme-til-vekt-fortellingen intakt, og kjemisk sikkerhet på hudnært fôr bør bekreftes medOEKO-TEX STANDARD 100testing.
6Testing av kompresjonspåstanden før kunden gjør det
Påstanden om at plagget kan pakkes er uvanlig blant påstander om at kundene tester det i løpet av minutter etter utpakking – komprimer, bær, pakk ut, vurder. Det gjør bekreftelse før forsendelse ufravikelig.
En praktisk testprotokoll
Først, verifiser fyllingen mot spesifikasjonen: fylleevne, sammensetning og renhet på hvert bulkparti på et uavhengig laboratorium som IDFL. Deretter, mål pakket volum på prøvebasis – komprimer jacketten inn i oppbevaringslommen, klem under en flat vekt i 30 sekunder, og mål avgrensningsboksvolumet; det skal ligge innenfor 10 prosent av spesifikasjonsmålet. For det tredje, og viktigst, kjør en kompresjonsgjenopprettingssjekk: hold jackettene komprimert i 24 og 72 timer, og mål deretter loftgjenopprettingen med intervaller. En kvalitetsbygg med 700 fyllinger gjenopprettes til innenfor 90 prosent av opprinnelig loft innen 24 timer og i hovedsak helt innenfor 72; gjenoppretting vesentlig under dette signaliserer enten overkompresjon i pakking eller fyllkvalitet under spesifikasjonen.
Størrelseskonsistens på tvers av hele oppløpet er viktig av samme grunn som i ethvert grossistprogram: påstander om pakket volum gjøres per størrelse, og en størrelseskurve som driver stille vil bryte spesifikasjonen i ytterpunktene. Referer til standardiserte måledefinisjoner —ISO 8559-1gir det antropometriske målerammen bak størrelsesbetegnelsen, som holder størrelsessettet sammenlignbart mellom spesifikasjonen din og fabrikkens mønsterrom.
7MOQ, priser og leveringstid for pakkeprogrammer
Kostnadene for pakkeprogrammer konsentreres på tre steder: dunen, skallstoffet og syminuttene. Dun med høy fyllingsgrad prises per gram og per kvalitetstrinn – å gå fra 700 til 800 fyllingsgrad kan legge til 15 til 25 prosent av fyllingskostnaden alene. Skall i fin denier har et minimum av møllekvalitet og en fargepartistruktur som ligner på ethvert spesialtilpasset stoffprogram, vanligvis 800 til 1500 meter per fargekombinasjon. Og sying av ultralette skall går saktere enn konstruksjoner med middels vekt, noe som legger til reelle minutter per plagg som vises i FOB-prisingen.
Et praktisert eksempel
En reiselivsbutikk bestilte nylig et kjerneprogram med 1800 deler fra oss: 700-fyllings RDS-dun på 110 gram, 20D ripstop-skall, konstruksjon med oppbevaringslommer, tre fargekombinasjoner. FOB-prisen lå omtrent 20 prosent over en konvensjonell 600-fyllings ikke-pakkbar jakke fra samme fabrikk – hovedsakelig drevet av dunkvalitetstrinnet og den langsommere finskallsømingen – men den komprimerte fraktprofilen reduserte fraktkostnadene per enhet nok til å dekke omtrent en tredjedel av denne premien, og utsalgsprisen bar resten komfortabelt. Kompresjonspakking betydde også at programmet ble sendt i færre kartonger, noe som reduserte håndteringskostnadene til destinasjonen på samme volumbasis.
Når det gjelder timing, kjører pakkeprogrammer på samme skjelett som alle OEM-puffere: prøvetaking 10 til 15 dager per runde, bulkproduksjon 45 til 70 dager etter godkjenning av førproduksjon, pluss frakt og vinduet for gjenvinning av loft før utstilling på gulvet. Sosial samsvar bør bekreftes i samme innkjøpspass –amfori BSCISertifisering som navngir det faktiske produksjonsstedet er grunnlinjen de fleste europeiske og nordamerikanske detaljhandelspartnere forventer før de tar i bruk en leverandør.
PASSION OUTERWEAR er en avdeling av Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer enn 20 års produksjons- og handelserfaring innen friluftsklær, arbeidsklær og varmeklær. Vi bygger pakkebare og standard pufferprogrammer basert på BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-sertifiserte forsyningskjeder, med fyllvekter og pakkevolummål spesifisert per størrelse i stedet for per stil. Kjøpere som utvider den samme reisekunden til produkter for den kaldere sesongen, kan kombinere den pakkebare linjen med vår.OEM/ODM oppvarmede klærplattformen – denoppvarmet vestdeler den samme lette lagdelingslogikken,oppvarmet jakkebetjener vinterreisedelen av serien, og bedriftsprogrammer kan legge tilspesialtilpassede arbeidsklærpå den samme samsvarsfilen.
Ofte stilte spørsmål
Utvikle et program for pakkevennlige reiseposer?
PASSION OUTERWEAR produserer lette, pakkbare pufferjakker fra 300 stk., med fyllvekter per størrelse, mål for pakket volum skrevet inn i spesifikasjonen, konstruksjon med oppbevaringslommer og BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-sertifiserte forsyningskjeder. Send oss din målvekt og pakket størrelse – vi svarer innen 24 timer.
Be om tilbud på Packable-programmet Se OEM/ODM-programmet

